Noże myśliwskie | Bushcraft | Noże z damastu | Nessmuk
TLIM KNIVES - strona główna
 
Noże dostępne / Available Knives

Dostępne ostrza / Available Blades
 
Jak powstają moje noże
Testy, recencje, opisy noży
Kontakt / E-mail
 
FAQ - najczęściej zadawane pytania
 
Noże
- bushcraft / survivalowe
- chromy
- industrial camo
- toxic
- Ms TNT
- field grade
- damasty
- noże myśliwskie
- nessmuk
- fallout knives
- skandynawskie
 
 
 

Nazywam się Mariusz "Tlim" Przybyłowski.
Od dobrych kilku lat zajmuję się ręcznym wytwarzaniem noży.

Początkowo moja działalność miała charakter czysto hobbystyczny, jednak po kilku latach pasja przerodziła się w główne zajęcie zawodowe. Obecnie prowadzę działalność gospodarczą w zakresie rękodzielniczego wytwarzania noży.

Na początku głównym ośrodkiem mojego zainteresowania była stal damasceńska, damast lub jak kto woli dziwer. W owym czasie większość moich noży była kuta, większą ich cześć stanowiły noże z damastu, głównie noże myśliwskie oprawiane w naturalne materiały jak drewno, skóra czy poroże.

Dziś poza nożami myśliwskimi i nożami z damastu w mojej pracowni powstają noże taktyczne, kolekcjonerskie, noże surwiwalowe typu bushcraft czy nesssmuk.
Poza damastem i stalą węglową, część noży wykonuję z wysokostopowych stali nierdzewnych. Czasami na ostrzach stosuję powłoki ochronne jak powłoka z twardego chromu. Rękojeści noży wykonuję nie tylko z drewna czy poroża ale także z materiałów syntetycznych, takich jak micarta czy G10 - noże toxic.

Przez cały czas staram się rozwijać nie tylko pulę materiałów z jakich wykonuję noże, lecz także pracować nad warsztatem i poszerzać posiadaną wiedzę.

Bardzo poważnie traktuję etap przygotowania stali, jej obróbki cieplnej. Systematycznie pogłębiam wiedzę w tym zakresie. Dawniej hartowałem i odpuszczałem stal na noże, dziś hartowanie poprzedzam innymi procesami obróbki cieplnej. Stal poddawana jest procesom optymalizacji struktury - usuwania siatki węglików, zmniejszania ziarna. Ostrza są poddawane normalizacji, sferoidyzacji, przed szlifowaniem i odprężaniu po nim, dopiero wtedy są hartowane i odpuszczane. Od jakiegoś czasu część głowni, zwłaszcza do noży bushcraft hartuję na bainit, co daje dodatkową wytrzymałość ostrzu, tak potrzebną nożowi w teren czy nożowi przeznaczonemu do surwiwalu.

Każde ostrze przechodzi wielocykliczną obróbkę cieplną i mechaniczną, która powoduje, że gotowy produkt posiada walory nie tylko estetyczne ale i w pełni użytkowe - sam możesz przekonać się na przykładzie by zobaczyć jak powstaje nóż.

 

Mariusz "Tlim" Przybyłowski

Noże taktyczne - powłoka twardy chromNoże bushcraft - stal węglowa

Noże myśliwskie - stal damasceńska, noże kute

Noże kute - kucie stali na ostrzaNormalizowanie ostrzy w piecu solnym.Grzanie odkówek w piecu elektrycznymIle HRC? Kontrola twardości stali

 

 

 
 Copyright 2004-2010 Tlim - Knives - Noże myśliwskie, bushcraft, stal damasceńska