Noże myśliwskie | Bushcraft | Noże z damastu | Nessmuk
TLIM KNIVES - strona główna
 
Noże dostępne / Available Knives

Dostępne ostrza / Available Blades
 
Jak powstają moje noże
Testy, recencje, opisy noży
Kontakt / E-mail
 
FAQ - najczęściej zadawane pytania
 
Noże
- bushcraft / survivalowe
- chromy
- industrial camo
- toxic
- Ms TNT
- field grade
- damasty
- noże myśliwskie
- nessmuk
- fallout knives
- skandynawskie
 
 
 

Tlim Knives - strona główna /// Testy, opisy artykuły // Bushcraft FG (vrtel)


Bushcraft FG - (vrtel)

 

Od momentu, gdy Tlim wykonał pierwszego bushcrafta, wprowadzając nowy projekt do swojego asortymentu, upłynęło już sporo wody i dziś można stwierdzić, że to jego sztandarowy produkt. Eksperymenty z różnymi stalami i materiałami oraz opinie wielu użytkowników sprawiały, że nóż stopniowo ewoluując stawał się coraz doskonalszy.
Osobiście byłem zaskoczony tym, ile knifemaker jest w stanie wycisnąć z tego prostego przecież noża. Były już egzemplarze ze stali D2, oprawiane w różne gatunki drewna, były poszukiwania optymalnej wysokości szlifu, była "boczna gałąź" bushcraftów w postaci ostrzy z pełnym płaskim szlifem, pokrytych chromem i oprawionych w G10, były nawet Bushfajty.

Bushcraft FG - stal węglowa, micarta, miedziane nity

 

Niedawno pojawiło się kolejne wcielenie bushcrafta w wykonaniu Tlima, wersja Field Grade (FG). Noże z serii FG wykonywane są z pominięciem tych najbardziej pracochłonnych procesów, które nie mają wpływu na użyteczność produktu, a pozwalają obniżyć znacznie jego cenę. Nabyty przeze mnie nóż z serii "dla ubogich" jest, paradoksalnie, najładniejszym bushcraftem jaki wyszedł spod ręki Tlima, co w połączeniu z zaskakująco niską ceną sprawiło, że szybko znalazł się w moim posiadaniu. Zaznaczam, że w momencie zakupu miałem już dwa tlimcrafty.

Bushcraft w ręce

Czym jest bushcraft? W założeniu jest to średniej wielkości nóż uniwersalny o sporym "zapasie mocy", warunkowanym m. in. przez konstrukcję typu fulltang. Około 10 cm długości głownia sprosta większości zadań stawianych przed nożem. Wytrzymałości dodaje jej niski szlif, który nie osłabia nadmiernie głowni, a jednocześnie sprawnie tnie. Krawędź tnąca jest bardzo cienka, dzięki temu, że jest to szlif "na zero", bardzo często spotykany w nożach skandynawskich. Profil głowni, spearepoint, przypomina włócznię i jest bardzo praktyczny.
Do czego ten nóż został stworzony? Jego domeną jest praca w drewnie , tutaj niski szlif "na zero" sprawuje się wyśmienicie. Mocna konstrukcja umożliwia batonowanie, czyli rozszczepianie większych kawałków drewna uderzanym w grzbiet nożem.

Przejdźmy do bohatera tego tekstu, na początek dane szczegółowe:

- dł. całkowita 22 cm
- dł. głowni 10,5 cm
- gr. głowni 3 mm
- głownia w najszerszym miejscu 27 mm
- gr. rękojeści 16 mm

Płazy głowni zostały wykończone "na surowo". Na klindze wybite matrycą stylowe logo TLIM. Szlif wysoki na 6mm posiada stałą wysokość na całej długości.

Bushcraft - niski szlif skandynawski na zero

Rękojeść stanowią dwa plastry micarty, w tym wypadku wykonanej z tkaniny jutowej, przymocowane do płaskownika dwoma miedzianymi, czernionymi chemicznie nitami.

Wzięty do ręki nóż robi wrażenie zwartego i mocnego, kształt rękojeści jest prosty i bez udziwnień, przez co trzyma się ją wygodnie w dowolnym chwycie. Micarta jest poddana procesowi piaskowania, dlatego nie ślizga się w dłoni, jej powierzchnia jest matowa. Niektórzy producenci noży stosujący micartę polerują ją, rękojeść wtedy ładnie się "świeci", ale jest śliska, zwłaszcza trzymana mokrą dłonią.

Cięcie bushcraftem

Świeżo odebrany od Tlima nóż bez problemu goli włosy i gładko przechodzi przez kartki papieru. Idziemy do kuchni zrobić gulasz. Porcjowanie mięsa, czy pieczywa nie nastręcza żadnych trudności, nieco trudniej przebiegało krojenie cebuli, a to ze względu na niski szlif. Oczywiście bardziej komfortowe byłoby użycie noży kuchennych, niemniej jednak w terenie bez problemu przygotujemy sobie bushcraftem posiłek. Po robocie nóż umyłem i wytarłem, z korozją nie było problemów. Znaczącego spadku ostrości nie zauważyłem.

Praca w mięsie to nie cięcie drewna, lecz i tu bushcraft sprawdza się

Czas ruszyć w teren. Na wycieczce do lasu zacząłem od strugania znalezionych patyków, w tej konkurencji szlif zastosowany w bushcrafcie nie ma sobie równych. Porównywałem noże o różnej wysokości szlifu "skandynawskiego", im jest on wyższy, im cieńsze ostrze, tym łatwiej wgryza się w drewno, i tym podatniejsza na uszkodzenie jest krawędź tnąca. Testowany nóż ma grubość 3mm, co daje wystarczający "zapas mocy" dla prac w drewnie i szlif wysoki na ok. 6mm, nie osłabiający znacząco klingi.

Domena bushcraft - praca w drewni

Z racji niewielkiej długości i małej masy, bushcraft nie nadaje się do rąbania , pomocna będzie nam tutaj technika rozszczepiania klocków drewna zwana batonowaniem, przebiega to sprawnie i nie powoduje uszkodzeń noża.

Batonowanie bushcraftem

Parametry ostrza są optymalne dla stawianych bushcraftowi zadań, nóż sprawnie tnie i struga, a przy tym jest wytrzymały na ewentualne nadużycia. NC6 łatwo się ostrzy i jeżeli już uda nam się zniszczyć krawędź tnącą - łatwo to naprawimy.

Hartowanie bainityczne stosowane przez Tlima podczas produkcji bushcraftów, ma na celu osiągnięcie przez stal wyższych własności plastycznych niż podczas "tradycyjnego" hartowania martenzytycznego. Innymi słowy nóż zahartowany w ten sposób jest bardziej odporny na udar mechaniczny, pęknięcia czy wykruszenia krawędzi tnącej.
NC6 to niskostopowa stal narzędziowa i jest podatna na korozję, dlatego nóż wymaga, żeby po użyciu wytrzeć go do sucha i nie zostawiać w mokrym środowisku. Warto też czasem przetrzeć ostrze jakimś olejkiem, zwłaszcza jeśli ma on leżeć w szufladzie - nie używane noże z "węglówek" należy konserwować. W przypadku pojawienia się rdzy pomocne jest czyszczenie głowni za pomocą waty stalowej, filcowej tarczy z pastą polerską lub ostrej gąbki z "cifem".

Ostrzenie noża jest proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Bushcraftowy szlif ostrzymy po całej powierzchni zachowując "fabryczny" kąt Tlima. Pod koniec ostrzenia można wykonać kilka pociągnięć miałką osełką pod nieco mniejszym kątem, co wzmocni nieco krawędź tnącą.

Szlif na zero doskonale sprrawdza się podczas pracy w drewnie

Bushcraft jest dojrzałym projektem, który udowodnił swoją przydatność w warunkach terenowych, niejednokrotnie używałem tego typu noży wielodniowych górskich wypadach. Nóż jest poręczny i niezawodny. Mocne ostrze, łatwa w ostrzeniu stal, dobra praca w drewnie (co bynajmniej nie jest regułą wśród noży dedykowanych do survivalu) i, co ważne dla przeciętnego odbiorcy, bardzo przystępna cena czynią ten nóż moim faworytem. Polecam go wszystkim łazikom, turystom, zainteresowanym technikami przetrwania na łonie natury. W zasadzie nie mam pomysłu na udoskonalenie tego noża, choć jestem pewien, że Tlim jeszcze wyciśnie coś z tego bardzo udanego projektu.

Inne zastosowanie bushcrfata

 

 


02-07-2010 Karol Sęk (vrtel)

Zobacz również:
- Dla kogo i do czego noże serii FG od Tlima (Pikom)
- Jeden z pierwszych noży skandynawskich..(U99)
- Bushcrat 2 FG (allmadey)
- Skandynawek w Bieszczadach (vrtel)
- Tlim skandynawopodobny FG (Sybir)
- Mały Skandynawek FG (Kangoo)
- Nessmuk FG (Vick)
- Jak ostrzyć noże - Przeglą ostrzałek (Melon)
- Czym nóż jest, a czym już nie (Esthan)
- Stal na noże (kali)
- Dlaczego stal węglowa (Kangoo)
- Dlaczego custom (Kangoo)
- Jak naostrzyć nóż wg Kangoo

 
 

Jeśli chcesz być informowany o nowych dostępnych nożach, nowych artykułach, tutorialach, zmianach na stronie - podaj swój email.
If you wish to be informed about new available knives, new articles, tutorials, changes to the site - enter your email.

Tlim Knives Newsletter.
 Zapisz / Subscribe
 Wypisz / Unsubscribe

 
 Copyright 2004-2010 Tlim - Knives - Noże myśliwskie, bushcraft, stal damasceńska